Днес, 26.02.2019 г., се проведе заседание на Комисията по съхраняване паметта на училището във връзка с Конкурса за лого на гимназията. Дневен ред: 1. Преразглеждане на постъпилите предложения за лого/емблема на гимназията за периода 5.11.2018-5.01.2019.
2. Разглеждане на постъпилите предложения за емблема на гимназията, получени в рамките на удължаването срока на Конкурса за лого/емблема на гимназията за периода 7.01.2019 – 15.02.2019 г. 3. Формулиране на становище за цялостните резултати от конкурса.
По първата точка, за двумесечния период са получени четири писма с предложения на официалната поща на училището. След подробно разглеждане на проектите за емблеми Комисията фиксира явни и не толкова явни недостатъци в графичното оформление. Всеки от разгледаните проекти се отличава по степен на приемливост откъм символика и естетическо изпълнение.
А) В проекта на бургаския дизайнер Димитър Бонков се използват три елемента: лик, щит, дантела и текст „СПГ „Алеко Константинов””. Описание: „Предложението за емблема на Свищовската професионална гимназия „Алеко Константинов" включва няколко елемента - векторизиран профил на Алеко Константинов, конвертиран в криви от автора на предложението. Профилът е обрамчен в класическата форма - щит, който има за цел да затвори предложението за емблема в строго геометрична форма. Към щита е включен и елементът - стилизирана дантела, в която са изографисани с главни букви съкращението и името на образователната институция. Цветовете са примерни, два от тях са пълноцветни, един черно бял и монохром - черен. Емблемата е подходяща за брошури, проспекти, плакати, визитни картички, рекламни бордове, реклама върху порцелан, стъкло, текстил, пластмаса и др. В емблемата са включени общо три символа - профил, щит, дантела + текст.”.
Становище на Комисията: Проектът е привлекателен и семпъл, съпроводен с портфолио за начина, по който би могло да се използва изработеното лого в документи и рекламни материали в различни разцветки, но липсва обосновката на използваните елементи във връзка с тяхната символика. Използвана е известна, но не особено популярна фотография на Алеко Константинов, в рамките на щита, което е оригинален ход. Елементът „щит”, макар и допустим в рамките на конкурса, не е обоснован от автора на проекта.
Б) В проекта на Розка Виткова предложението за емблема е в няколко варианта, които графически и естетически имат определена привлекателност, но се използва популярен лик на Алеко Константинов, което лишава проектът от оригиналност. В изпълнението присъстват житни класове, които са неуместни с неясната си символика за случая. Становище на Комисията: Предложението, с отчитане на общия дизайн и наличието на житни класове за „достолепие”, както е указано в обосновката, е неудовлетворително.
В) В проекта на Анелия Петрова (също) се използва популярен лик на Алеко Константинов с произтичащите от това предходни изводи. Становище на Комисията: Обосновка на символиката на използваните елементи липсва и предвид общия дизайн, предложението е неудовлетворително.
Г) В проекта на Кристияна-Михаела Иванова, ученичка от СПГ (XIб), са използвани дизайнерски решения, които не са на достатъчно естетическо ниво. Предложението е в две разновидности. По периферията е изписано наименованието на гимназията, а в центъра е поставена звезда. Обосновка и описание на използваните елементи на вариант №1: „Звезда, молив, текст. Основния елемент е звездата - тя символизира единството в училището.” Обосновка и описание на използваните елементи на вариант №2: „Звезда с девет лъча - 9 професии в СПГ „Ал.Константинов“ и единството между тях.” Становище на Комисията: Наличието на обосновка и символистично мислене е похвално, но предложението от естетическа гледна точка е неудовлетворително.
По втората точка, след удължаване на срока на конкурса до 15.02.2019 г. са получени три предложения, които са неудовлетворителни предвид поставената конкурсна задача. Получените предложения са следните:
А) В проекта на Росица Самоковлиева се използва образът на Алеко на фона на Европа. Обосновката е: „Алеко Константинов е обичал да пътува. Той посещава редица европейски държави и дори Северна Америка. По време на пътуванията си той е събирал много впечатления за нравите и културата на различните народи, които умело е вплел в своите произведения. Алеко Константинов по свой начин, с тънък хумор се е опитал да пренесе част от европейските порядки в България, както и да разшири мирогледа на българите, именно затова в моето лого съм представила Алеко Константинов, обърнат с лице към Европа. СПГ „Алеко Константинов“ също като него гледа в тази посока. Училището предоставя възможност на своите ученици да участват в различни обучения по програма Еразъм+, като по този начин те пътуват, придобиват нови знания, събират идеи и трупат опит.”. Становище на Комисията: Като компютърна графика логото е много добре изпълнено, но в него се разпознава дизайнът на монети с номинал от едно и две евро.
Б) В проекта на Кристияна-Михаела Иванова, ученичка от СПГ (XIб), която участва за втори път с предложение за конкурса, не се използва компютърна графика. Конкретна обосновка липсва. Становище на Комисията: Това е самостоятелно художествено произведение, което не съответства на концепцията за лого със строги форми и ясни съставни елементи.
В) В проекта на Николас Николае Иванов, ученик от СПГ (VIIIа), се използва като базов образ орел, което той обосновава по следния начин: „Орелът е символ на устремения дух, символизира въздуха и огъня. Олицетворява, също така, безсмъртието и е въплъщение на божествената любов, проявена на земята. В света на птиците играе същата роля, каквато има лъвът на земята. Използвана е снимката на Алеко Константинов - патронът на училището.” Становище на Комисията: Образът на орела в логото не е авторски, а е заимстван и лесно се откриват неговите първоизточници – десетки формални и неформални организации, представени във Фейсбук. В тези лога се наблюдава модификация на орела, който може да се види в банкнотите с номинал един щатски долар.
По втората точка, цялостното становище на Комисията за резултатите от конкурса е, че предложенията са неудовлетворителни. Наблюдаваните недостатъци са свързани с естетиката като единство на използвани елементи и символика, прилаганите графични техники, неубедителната оригиналност и обосновката. Всяко предложение на лого се явява творчески продукт, но, предвид същността и спецификата на конкурса, Комисията се въздържа да прави класация и да обявява победител.
Решение на Комисията: Предвид създалата се ситуация, Комисията предлага да се възложи задачата по изработване на лого или емблема на гимназията на специализирана фирма в областта на графичния дизайн или на професионален дизайнер в качеството на платена услуга.
Поради изчерпване на дневния ред заседанието беше закрито.
Комисия: Константин Байрактаров Диана Петкова Ценка Петкова Лиляна Димитрова Веселина Владимирова Емил Иванов Анатолий Парашкевов Официален документ със Становището на Комисията - Протокол № 3/26.02.2019 г. /pdf/
|